Sony VPCEE25FXBI Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCEE25FXBI |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon II |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Slots: | Memory Stick PRO Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.5 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 4250 |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Silver RoHS Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.90 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 14.6 in |
| Depth: | 9.8 in |