Sony VPCF11HGXB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCF11HGXB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 Mobile |
| Processor Speed: | 1.73 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - S/PDIF (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin HDMI Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick PRO Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Installed Video Memory: | 512 MB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 310M |
| Display Size: | 16.40 in |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 4 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.62 in |
| Width: | 15.3 in |
| Depth: | 10.4 in |
| Weight: | 6.9 lbs |
| Dimensions: | 1.62" Height x 15.30" Width x 10.40" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |
| Dimensions: | 1.62" Height x 15.30" Width x 10.40" Depth |
| Video Memory: | 512 MB |