Sony VPCF127FXB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCF127FXB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.73 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x 4-pin IEEE 1394 - FireWire 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick PRO Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 16.4 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 330M |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 640 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Silver RoHS Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 6.40 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 15.3 in |
| Depth: | 10.4 in |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 1 GB Dedicated |