Sony VPCW111XXW Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCW111XXW |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA |
| Slots: | Memory Stick Duo Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 10.10 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.28" Height x 10.50" Width x 7.10" Depth |
| Weight: | 2.6 lbs |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 10.5 in |
| Depth: | 7.1 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |
| Dimensions: | 1.28" Height x 10.50" Width x 7.10" Depth |
| Video Memory: | 250 MB Shared |