Sony VPCY216FXP Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCY216FXP |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 1.20 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick PRO Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.92 lbs |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 12.8 in |
| Depth: | 8.9 in |