Sony VPCZ116GXS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCZ116GXS |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 Mobile |
| Processor Speed: | 2.4 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 HDMI Port Replicator/Docking Station USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Laptop Type: | Notebook |
| Slots: | ExpressCard/34 Secure Digital (SD) Card Memory Stick PRO-HG Duo |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Display Size: | 13.10 in |
| Display Type: | X-black LED Backlight |
| Video Chipset: | nVIDIA Intel GeForce 330M GT GMA HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 12.4 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Weight: | 3 lbs |
| Dimensions: | 1.29" Height x 12.36" Width x 8.27" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |
| Dimensions: | 1.29" Height x 12.36" Width x 8.27" Depth |
| Video Memory: | 1 GB Dedicated |