Toshiba NB15TA1302 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | NB15TA1302 |
| Additional Specifications | |
| Bag Type: | laptop or attache' |
| Processor | |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Memory | |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Installed Memory: | 4 GB |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touch Screen |
| Slots: | Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Battery Life: | 3.97 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 11.2 in |
| Width: | 8.2 in |
| Depth: | 0.99 in |
| Weight: | 3.3 lbs |