Toshiba PLL3FU004004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PLL3FU004004 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Laptop Type: | Netbook |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel GMA 3150 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 11.08 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP |
| Dimensions | |
| Height: | 1.43 in |
| Width: | 10.47 in |
| Depth: | 7.57 in |
| Weight: | 2.60 lbs |
| Dimensions: | 1.43" Height x 10.47" Width x 7.57" Depth |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11n |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel GMA 3150 |
| Case | |
| Height: | 1.43 in |
| Width: | 10.47 in |
| Depth: | 7.57 in |
| Weight: | 2.60 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Dimensions: | 1.43" Height x 10.47" Width x 7.57" Depth |
| Video Memory: | 384 MB Shared |
| Software Included: | Toshiba ConfigFree Toshiba PC Health Monitor Hard Disc Drive (HDD) Recovery Toshiba Media Controller |