Toshiba PPR50U02M01W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PPR50U02M01W |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Processor Speed: | 1.20 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Transmissive LCD |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Display Size: | 12.10 in |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Solid State Drive Capacity: | 64 GB |
| Hard Drive Capacity: | 64 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Fingerprint Reader |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 |
| Green Compliance: | EPEAT Gold |
| Dimensions | |
| Height: | 1 in |
| Width: | 11.1 in |
| Depth: | 8.5 in |
| Weight: | 2.4 lbs |
| Dimensions: | 1" Height x 11.10" Width x 8.50" Depth |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Display 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x IEEE 1394 - i.Link 1 x RJ-45 Network 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 64-pin Docking |
| Slots: | PC Card Type II SDIO Secure Digital (SD) Card |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 10 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| System Chipset: | Intel 945GMS Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| DVD Write Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Max Shared Video Memory: | 251 MB |
| DVD Rewrite Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| DVD-RAM Speed: | 3 X (DVD DVD-R) |
| Intel Model: | U7600 |
| Processor Technology: | Intel Centrino Duo |
| Dimensions: | 1" Height x 11.10" Width x 8.50" Depth |
| Video Memory: | 251 MB Shared |