Toshiba PPR60U01900C Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PPR60U01900C |
| Features | |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.40 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 5 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Display 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x 64-pin Docking 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.10 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business with SP1 Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1" Height x 11.10" Width x 8.50" Depth |
| Height: | 1 in |
| Width: | 11.1 in |
| Depth: | 8.5 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 1" Height x 11.10" Width x 8.50" Depth |
| Video Memory: | 1.30 GB Shared |