Toshiba PSA72U00T00U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSA72U00T00U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron M |
| Processor Speed: | 1.50 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 256 MB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x VGA 1 x 4-pin mini-DIN S-Video 1 x IEEE 1394 - FireWire 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Microphone 1 x Headphone 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input |
| Slots: | CardBus Type II |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel 855GME |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | AC Adapter Microphone Modem Power Cord Speakers Wireless LAN Antenna |
| Battery Life: | 3.50 Hour |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.48" Height x 14.40" Width x 10.80" Depth |
| Weight: | 6.6 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 14.4 in |
| Depth: | 10.8 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) |
| Audio Codec: | Realtek ALC250 Software Sound |
| System Chipset: | Intel 855GME |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 64 MB |
| Dimensions: | 1.48" Height x 14.40" Width x 10.80" Depth |
| Video Memory: | 64 MB Shared |