Toshiba PSAT0U00J001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSAT0U00J001 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.2 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - S/PDIF (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 HDMI Serial - RJ11 (Phone Jack) Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Laptop Type: | Notebook |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 16 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 400 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.61 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Weight: | 7.17 lbs |
| Dimensions: | 1.61" Height x 15.10" Width x 10.20" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 1.61" Height x 15.10" Width x 10.20" Depth |