Toshiba PSAT3U00T002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSAT3U00T002 |
| Memory | |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Installed Memory: | 6 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x S/PDIF/Headphone 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x IEEE 1394 - i.Link |
| Slots: | ExpressCard |
| Display | |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 230M |
| Display Size: | 16 in |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Video Memory: | 1 GB Semi-shared |