Toshiba PST3LU00K001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PST3LU00K001 |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Installed Memory: | 4 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Display 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x eSATA/USB Combo 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x HDMI Digital Audio/Video 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATI Radeon HD 3200 |
| Display Size: | 13.30 in |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6.21 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.35" Height x 12.70" Width x 8.78" Depth |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 12.7 in |
| Depth: | 8.8 in |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Turion Neo X2 |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| Dimensions: | 1.35" Height x 12.70" Width x 8.78" Depth |
| Video Memory: | 1.87 GB Shared |