Toshiba PSAT9U00K001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSAT9U00K001 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 Mobile |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Slots: | Express Card 34 Express Card 54 Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card xD-Picture Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Display 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x Mini-phone S/PDIF/Headphone Combo 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x IEEE 1394 - i.Link 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network |
| Display | |
| Display Size: | 16 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Installed Video Memory: | 512 MB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 310M |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 2.58 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.61 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Weight: | 6.48 lbs |
| Dimensions: | 1.61" Height x 15.10" Width x 10.20" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Dimensions: | 1.61" Height x 15.10" Width x 10.20" Depth |
| Video Memory: | 512 MB Semi-shared |