Toshiba PSAX3U002004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSAX3U002004 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Phenom II |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Display 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Slots: | ExpressCard Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card miniSD Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 16 in |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 5650 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.16 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 15 in |
| Depth: | 10 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Video Memory: | 1 GB |