Toshiba PSL48U013005 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSL48U013005 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.46 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Display 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 xD-Picture Card Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA X3100 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 120 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | Modem |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.40" Height x 14" Width x 10.60" Depth |
| Weight: | 6.18 lbs |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 14 in |
| Depth: | 10.6 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 16 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| System Chipset: | Intel GL960 Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| DVD Write Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Max Shared Video Memory: | 384 MB |
| DVD Rewrite Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| DVD-RAM Speed: | 5 X (DVD DVD-R) |
| DVD+R DL Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| DVD-R DL Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| Intel Model: | T2310 |
| Dimensions: | 1.40" Height x 14" Width x 10.60" Depth |
| Video Memory: | 251 MB Semi-shared |