Toshiba PSLV6U027007 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSLV6U027007 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Sempron Mobile |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 3.2 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | miniSD Card microSD Card Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Installed Video Memory: | 256 MB |
| Video Chipset: | ATI Radeon 4100 |
| Display Type: | TruBrite |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.55 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Weight: | 6 lbs |
| Dimensions: | 1.55" Height x 15.10" Width x 10.20" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 3200 MHz |
| Dimensions: | 1.55" Height x 15.10" Width x 10.20" Depth |
| Video Memory: | 894 MB Shared |