Toshiba PSR10U0XE00G Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSR10U0XE00G |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core Mobile |
| Processor Speed: | 1.7 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR-SDRAM (DDRRAM) |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | Keyboard Pen (Stylus) Touch Screen Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin Port Replicator/Docking Station Serial - RJ11 (Phone Jack) USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | SD Card Type I PC Card Type II PC Card |
| Display | |
| Display Size: | 14.1 in |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Video Chipset: | Intel Extreme Graphics 2 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Modem |
| Battery Life: | 4.22 hour(s) |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Tablet Edition |
| Dimensions | |
| Height: | 1.51 in |
| Width: | 12.9 in |
| Depth: | 11.4 in |
| Weight: | 6.13 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 400 MHz |