Toshiba PST1LU001002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PST1LU001002 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon Neo |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 1.6 GT/s |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 HDMI Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Laptop Type: | Notebook |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 3200 |
| Display Size: | 11.60 in |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Battery Life: | 5.5 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.35 in |
| Width: | 11.3 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Weight: | 3.48 lbs |
| Dimensions: | 1.35" Height x 11.30" Width x 8.30" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | ATI Radeon HD 3200 |
| Case | |
| Height: | 1.35 in |
| Width: | 11.3 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Weight: | 3.48 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| Dimensions: | 1.35" Height x 11.30" Width x 8.30" Depth |
| Video Memory: | Shared |
| Software Included: | TOSHIBA Recovery Media Creator TOSHIBA Media Controller TOSHIBA Bulletin Board TOSHIBA ReelTime TOSHIBA ConfigFree TOSHIBA Disc Creator TOSHIBA DVD Player TOSHIBA Power-saving ecutility TOSHIBA Face Recognition TOSHIBA PC Health Monito |