Toshiba PTME0U00P00T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PTME0U00P00T |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | AccuPoint II TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini DisplayPort Digital Audio/Video 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x USB 2.0 - eSATA/USB Combo 1 x RJ-45 Network 1 x RJ-11 Modem 1 x Dock 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/34 Secure Digital High Capacity (SDHC) miniSD Card microSD Card Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.80 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 13.7 in |
| Depth: | 9.5 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |