Toshiba PTSB3U0T3044 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PTSB3U0T3044 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.8 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin Port Replicator/Docking Station Serial - RJ11 (Phone Jack) Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card Smart Card Type II PC Card xD-Picture Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | AccuPoint II TouchPad |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1680 x 1050 |
| Installed Video Memory: | 256 MB |
| Video Chipset: | NVIDIA Quadro NVS 150M |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.61 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Professional Microsoft Windows XP Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 1.54 in |
| Width: | 14.2 in |
| Depth: | 10.4 in |
| Weight: | 6.5 lbs |
| Dimensions: | 1.54" Height x 14.20" Width x 10.40" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.54" Height x 14.20" Width x 10.40" Depth |
| Video Memory: | 256 MB |