Curtis International PLEDV1945A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Curtis International |
| SKU: | PLEDV1945A |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED |
| Diagonal Screen Size: | 19 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI VGA |
| Physical Specifications | |
| Height: | 11.7 in |
| Width: | 11.8 in |
| Depth: | 2.1 in |
| Weight: | 11 lbs |
| Additional Specifications | |
| Included Components: | DVD Player |
| Media Supported: | DVD |
| Number of HDMI: | 1 |
| Product Model: | PLEDV1945A |
| Remote Control Included: | Yes |
| Brand Name: | Proscan |
| Response Time: | 8 ms |