Dynex DXL1910A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dynex |
| SKU: | DXL1910A |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 19 in |
| Viewable Size: | 18.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Static Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Brightness: | 300 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Physical Specifications | |
| Height: | 13.2 in |
| Width: | 18 in |
| Depth: | 7 in |
| Depth Without Stand: | 3.11 in |
| Weight: | 8.8 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |