Dynex DXL2610A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dynex |
| SKU: | DXL2610A |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 26 in |
| Viewable Size: | 26 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Contrast Ratio: | 800:1 |
| Static Contrast Ratio: | 800:1 |
| Brightness: | 400 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Physical Specifications | |
| Height: | 18.1 in |
| Width: | 25.4 in |
| Depth: | 10 in |
| Depth Without Stand: | 3.9 in |
| Weight: | 20.9 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Headphone Jack |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video Front/Side HDMI Front/Side RCA Composite HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) |