Finlux 19H6030 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Finlux |
| SKU: | 19H6030 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 19 in |
| Viewable Size: | 47 cm |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1280 x 720 |
| Static Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Brightness: | 300 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 50 Hz |
| Response Time: | 9 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | DVB-T |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | Component Video Composite Video Digital Audio HDMI Headphone SCART VGA |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 75 x 75 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 341 mm |
| Width: | 469 mm |
| Depth: | 134 mm |
| Depth Without Stand: | 35 mm |
| Weight: | 3.4 kg |