Finlux 46S8070T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Finlux |
| SKU: | 46S8070T |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 46 in |
| Viewable Size: | 117 cm |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Static Contrast Ratio: | 6000:1 |
| Brightness: | 450 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 100 Hz |
| Response Time: | 6 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | DVB-T2 |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | Component Video Composite Video Digital Audio HDMI Headphone SCART VGA |
| Other Features | |
| Smart TV: | Yes |
| Included Network Card: | Ethernet |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 699 mm |
| Width: | 1090 mm |
| Depth: | 220 mm |
| Depth Without Stand: | 46 mm |
| Weight: | 23.1 kg |