Haier HL32R Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Haier |
| SKU: | HL32R |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Viewable Size: | 32 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 1500:1 |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 22.87 in |
| Width: | 31.37 in |
| Depth: | 9.12 in |
| Weight: | 34.37 lbs |
| Additional Specifications | |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video Front/Side RCA Composite HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Audio - Digital Optical |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Number of HDMI: | 2 |