Haier HL32R1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Haier |
| SKU: | HL32R1 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Viewable Size: | 31.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Static Contrast Ratio: | 3000:1 |
| Brightness: | 450 Nit |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 6.50 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 22.9 in |
| Width: | 31.4 in |
| Depth: | 9.13 in |
| Depth Without Stand: | 4.4 in |
| Weight: | 30 lbs |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 200 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Digital Media Playback Headphone Jack |
| Input: | Component Video Composite Video Front/Side HDMI Front/Side RCA Composite HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Audio - Digital Optical |
| Response Time: | 6.50 ms |
| Product Series: | R |
| Parental Control: | V-chip |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Country of Origin: | China |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Number of HDMI: | 4 |