Haier HLC19R1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Haier |
| SKU: | HLC19R1 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 19 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Brightness: | 300 cd/m2 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Physical Specifications | |
| Height: | 14.02 in |
| Width: | 18.1 in |
| Depth: | 7.1 in |
| Weight: | 11 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Headphone Jack |
| Included Components: | DVD Player |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) |
| Media Supported: | Audio CD CD-R CD-RW DVD DVD Audio DVD-R Video CD (VCD) |
| Product Series: | R1 |
| Parental Control: | V-chip |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Country of Origin: | China |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 6 W |
| Number of HDMI: | 1 |