Haier LE55B1381 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Haier |
| SKU: | LE55B1381 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 55 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Brightness: | 350 Nit |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Response Time: | 4.50 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Green Compliance: | Energy Star 5.3 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 34.04 in |
| Width: | 51.26 in |
| Depth: | 12.80 in |
| Depth Without Stand: | 2.0 in |
| Weight: | 49.40 lbs |
| Additional Specifications | |
| Weight with Stand (Approximate): | 63.90 lb |
| Number of HDMI: | 3 |
| Green Compliance: | Yes |
| Media Player: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Product Model: | LE55B1381 |
| Brand Name: | Haier |
| Enhanced Refresh Rate: | 120 Hz |
| Number of USB Ports: | 1 |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Remote Control Included: | Yes |
| Response Time: | 4.50 ms |
| RMS Output Power: | 20 W |