Hitachi UT42V702 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Hitachi |
| SKU: | UT42V702 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 42.02 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial |
| Physical Specifications | |
| Height: | 28.69 in |
| Width: | 40.81 in |
| Depth: | 12.25 in |
| Depth Without Stand: | 1.5 in |
| Weight: | 44.1 lbs |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Dejudder Technology |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Composite Video HDMI VGA |