JVC LT19A210 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | LT19A210 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 19 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Response Time: | 5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080i |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 14.25" |
| Width: | 6.80" |
| Depth: | 18.60" |
| Depth Without Stand: | 2.50" |
| Weight: | 6.90 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |