JVC LT46P510 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | LT46P510 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 46 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 16000:1 |
| Brightness: | 450 Nit |
| Display Refresh Rate: | 50 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 31.50" |
| Width: | 19.75" |
| Depth: | 44.38" |
| Depth Without Stand: | 4.63" |
| Weight: | 49 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |