LG Electronics 19LG30 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | 19LG30 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 19 in |
| Viewable Size: | 19 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Contrast Ratio: | 5 000:1 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 15.4 in |
| Width: | 18.1 in |
| Depth: | 7.5 in |
| Depth Without Stand: | 2.7 in |
| Weight: | 10.50 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |