LG Electronics 26LG40 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | 26LG40 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 26 in |
| Viewable Size: | 26 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Contrast Ratio: | 5 000:1 |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Response Time: | 6.5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial USB - Universal Serial Bus |
| Physical Specifications | |
| Height: | 20.7 in |
| Width: | 26.3 in |
| Depth: | 10.5 in |
| Depth Without Stand: | 4.1 in |
| Weight: | 29.1 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |