LG Electronics 42PB4D Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | 42PB4D |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Contrast Ratio: | 15000:1 |
| Brightness: | 1200 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | DVB-T (MPEG-4) |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 30.30" |
| Width: | 44.3 in |
| Depth: | 44.30" |
| Depth Without Stand: | 3.30" |
| Weight: | 59.60 lbs 72 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |