LG Electronics 42PG20 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | 42PG20 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 41.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Contrast Ratio: | 20000:1 |
| Brightness: | 1500 Nit |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 28.80" |
| Width: | 40.9 in |
| Depth: | 41" |
| Depth Without Stand: | 3.50" |
| Weight: | 60 lbs 53.70 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |