LG Electronics 42PM3MV Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | 42PM3MV |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 852 x 480 |
| Contrast Ratio: | 10000:1 |
| Brightness: | 1500 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 480p (EDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 480i (SDTV) 480p (EDTV) |
| Digital Tuner: | No |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 27" |
| Width: | 11.62" |
| Depth: | 41.34" |
| Depth Without Stand: | 3.60" |
| Weight: | 51 lbs 61.50 lbs 66 lbs |