LG Electronics 47LH50 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | 47LH50 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 47 in |
| Viewable Size: | 47 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 70 000:1 |
| Brightness: | 500 Nit |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Response Time: | 2.70 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 31.1 in |
| Width: | 46.2 in |
| Depth: | 13.3 in |
| Depth Without Stand: | 4 in |
| Weight: | 46 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |