LG Electronics 50PM1M Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | 50PM1M |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Contrast Ratio: | 5000:1 |
| Brightness: | 1500 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | No |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes S-Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 31.69 in |
| Width: | 55.63 in |
| Depth: | 12.40 in |
| Depth Without Stand: | 99.50" |
| Weight: | 41 lbs |