LG Electronics 50PS60C Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | 50PS60C |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 30000:1 |
| Brightness: | 1500 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 32.50" |
| Depth: | 48.40" |
| Depth Without Stand: | 3.10" |
| Weight: | 77 lbs 72 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star |