LG Electronics 55LHX Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | 55LHX |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV w/ Direct LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 55 in |
| Viewable Size: | 54.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 5000000:1 |
| Brightness: | 500 Nit |
| Display Refresh Rate: | 50 Hz |
| Response Time: | 2.40 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 34.60" |
| Width: | 14.90" |
| Depth: | 51" |
| Depth Without Stand: | 1.50" |
| Weight: | 57.30 lbs |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Green Compliance: | Yes |