LG Electronics 60PY3D Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | 60PY3D |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 60 in |
| Viewable Size: | 60 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 3000:1 |
| Brightness: | 1000 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 480i (SDTV) 576p 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 40.40" |
| Width: | 63.5 in |
| Depth: | 63.50" |
| Depth Without Stand: | 4.60" |
| Weight: | 142 lbs 178 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |