LG Electronics MU42PM11 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | MU42PM11 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 852 x 480 |
| Contrast Ratio: | 5000:1 |
| Brightness: | 1500 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 480i (SDTV) 480p (EDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 480i (SDTV) 480p (EDTV) |
| Digital Tuner: | No |
| Interface | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - RCA Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) Video - BNC Composite Video Video - Component Video Video - DVI (Unspecified) Video - S-Video (4 pin mini-DIN) |
| Audio Video Connectors: | DVI Yes VGA Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 25.58 in |
| Width: | 41.97 in |
| Depth: | 3.84 in |
| Depth Without Stand: | 3.84" |
| Weight: | 65 lbs |