Pioneer PDP5045HD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Pioneer |
| SKU: | PDP5045HD |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 (Widescreen) |
| Max Resolution: | 1280 x 768 |
| Brightness: | 1000 cd/m2 |
| Broadcast Standards | |
| Digital Tuner: | Yes |
| Interface | |
| Interface Connection: | Audio - Optical Audio - RCA HDMI i.LINK Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) Video - BNC Composite Video Video - Coax Video - HD Component Video Video - RCA Composite Video Video - S-Video (4 pin mini-DIN) |
| Physical Specifications | |
| Height: | 29 in |
| Width: | 50 in |
| Depth: | 3.875 in |
| Weight: | 83.8 lbs |