Pioneer PDP6071HD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Pioneer |
| SKU: | PDP6071HD |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 60 in |
| Viewable Size: | 60 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1365 x 768 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 34.7 in |
| Width: | 57.9 in |
| Depth: | 4.7 in |
| Depth Without Stand: | 16.50" |
| Weight: | 139 lbs |
| Additional Specifications | |
| General Features: | 3/3 Pulldown Multi-Language Menu Progressive Scan |
| Included Components: | Speakers Stand |
| Input: | A/V (Composite) Coaxial (RF) Component Video Front/Side Component Video Front/Side RCA Composite HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | A/V (RCA Composite) Audio - Digital Optical |
| Picture in Picture: | Advanced PIP Functions |
| Remote Control: | Illuminated Remote |
| Slots: | cableCARD |
| Audio Format Supported: | FOCUS Surround SRS WOW Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 160 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 160 degrees |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 13 W |
| Number of HDMI: | 2 |