Pioneer PRO101FD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Pioneer |
| SKU: | PRO101FD |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 49.85 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | Ethernet - RJ45 Serial |
| Physical Specifications | |
| Height: | 28.47 in |
| Width: | 48.53 in |
| Depth: | 2.66 in |
| Weight: | 69.2 lbs |
| Additional Specifications | |
| Input: | Component Video Composite Video DVI HDMI VGA |
| Frequency Band: | Ports Description: IR Repeater output |
| Screen Mode: | Full HD |
| Number of Screens: | 1 |