Pioneer PRO1140HD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Pioneer |
| SKU: | PRO1140HD |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV w/ Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1365 x 768 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 28.25 in |
| Width: | 48.19 in |
| Depth: | 4.5 in |
| Depth Without Stand: | 4.50" |
| Weight: | 75 lbs |
| Additional Specifications | |
| General Features: | 3/3 Pulldown Closed Caption Multi-Language Menu Picture Viewer Progressive Scan |
| Included Components: | Batteries Speakers Stand User Manual |
| Input: | A/V (Composite) Component Video Front/Side RCA Composite HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Digital Coaxial |
| Picture in Picture: | Advanced PIP Functions Single Tuner PIP |
| Remote Control: | Same Brand Remote |
| Audio Format Supported: | FOCUS Surround SRS® WOW Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 160 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 160 degrees |