RCA LED29B30RQ Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | RCA |
| SKU: | LED29B30RQ |
| Display Panel | |
| Static Contrast Ratio: | 3 000:1 |
| Contrast Ratio: | 3000:1 |
| Diagonal Screen Size: | 29 in |
| Response Time: | 6.50 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 3.3 in |
| Height: | 17.90 in |
| Width: | 26.30 in |
| Depth: | 6.10 in |
| Weight: | 13.01 lbs |